Přeskočit na obsah

Návštěva brněnské výstavy Tutanchamon

Ve čtvrtek 8. prosince jsme společně s primou B navštívili vyhlášenou brněnskou výstavu věnovanou egyptskému panovníkovi Tutanchamonovi.

Náš výlet začal v 8 hodin ráno v okamžiku, kdy pro nás přijel dvoupatrový autobus. Rychle jsme nastoupili, pohodlně se usadili a vyjeli. Cestou jsme se různě bavili. Někteří zpívali, jiní svačili nebo si jen tak povídali.

Do Brna jsme přijeli po deváté hodině a naše první kroky směřovaly do Planetária na Kraví hoře. Tam jsme si odložili tašky, zimní bundy a usadili se v promítacím sále, kde jsme zhlédli zajímavý, a také poučný film o hvězdné galaxii. Poté jsme poobědvali, vrátili se do autobusu a odjeli na místo, kde v současné době probíhá výstava Tutanchamon.

Tato výstava byla zlatým hřebem našeho výletu. Když jsme vstoupili do výstavní budovy a paní profesorka zakoupila vstupenky, opět jsme si v šatně odložili, kromě mobilů a peněženek, všechny naše věci a vešli do vstupní haly, kde každý z nás obdržel audiovizuální pomůcku s instrukcemi, jak ji máme během výstavy používat. A konečně jsme vstoupili do výstavního prostoru. Se zaujetím jsme si prohlédli egyptské historické artefakty, které v roce 1922 v Údolí králů u Luxoru objevil britský archeolog Howard Carter. Jeho objev neporušené Tutanchamonovy hrobky se stal světovou senzací. A my jsme měli možnost na vlastní oči uvidět to, co bylo skryto pod nánosy písku 3 300 let př. n. l. Jednalo se o nejmladšího faraona 18. dynastie, který zemřel okolo 18 let a jeho hrobka byla vybavena do posmrtného života uměleckými předměty nevyčíslitelné hodnoty. Kromě toho jsme také viděli dvě videa, kde jsme se dověděli něco víc o objevení Tutanchamonovy hrobky.

Po prohlídce výstavy jsme opět nasedli do autobusu a vrátili se domů. Výstava se nám líbila a obohatila naše vědomosti.

Anna Sobolová a Anna Minaříková z primy A