Přeskočit na obsah

Medaile z Evropy

Eliška Martina Válková dosáhla mimořádného úspěchu, největšího v její dosavadní veslařské kariéře – přivezla domů bronzovou medaili z Mistrovství Evropy v Mnichově! Ve velmi těsném finálovém souboji česká posádka juniorské osmy nestačila jen na lodě Běloruska a Rumunska, zatímco Němky a Italky na medailovou příčku nestačily.
Tohoto výsledku děvčata určitě nedosáhla jednoduchou cestou, předcházely tomu hodiny společného tréninku na soustředěních (Ústí nad Labem, Račice, Štětí, Praha), kam musela Eliška dalece dojíždět vlakem přes celou republiku. Do reprezentačního výběru se ovšem taky nedostane každý – podmínek bylo několik. Na konci zimy musel být splněn nelehký limit na veslařském trenažéru na 2 km, poté účast na Mistrovství republiky na dlouhé trati (6 km), kde Eliška dojela na třetím místě a nominovala se tak na kontrolní závody juniorů v Račicích. Tam jakožto juniorka prvním rokem předvedla kvalitní výsledek a doveslovala na druhém místě ve finále B. Na přání ústředního trenéra tedy Eliška usedla do juniorské osmy a spolu s ostatními nominovanými děvčaty (tři z Prahy, jedna z Jindřichova Hradce, jedna z Nymburka, jedna z Hodonína a jedna z Pardubic) se začaly tvrdě připravovat na vrcholný závod sezóny, jímž se stal Coupe de la Jeunesse letos pořádaný v rakouském Linci. Tam děvčata předvedla svou parádní formu, když s přehledem vyhrála dvě zlaté medaile v obou finálových dnech a daleko za sebou nechaly lodě Nizozemska, Itálie, Maďarska a Francie.
Úspěch na této mezinárodní regatě jim otevřel brány až na Evropský šampionát. „Nikdo nám moc nevěřil. Průměrná váha naší posádky byla o 15 kg nižší než u ostatních holčičích osem, a tudíž jakožto „lehkačky“ jsme určitě nebyly favoritkami. O to víc jsme tedy musely makat a snažit se tento hendikep dohnat skvělou technikou a svižným tempem.“, řekla bronzová vicemistryně Evropy. Tvrdá dřina – hodiny a dny strávené tréninkem na vodě, v posilovně, běháním či ježděním na kole – se ale nakonec vyplatila a holky mají doma bronz!!!
Během toho všeho se Eliška účastnila také Mistrovství ČR, Mistrovství ČR ve sprintu a Poháru družstev, kde získala několik titulů mistryně a vicemistryně republiky na dvojskifu (2. a 3. místo), dvojce bez kormidelníka (2. místo), párové čtyřce (1. a 3. místo), čtyřce bez kormidelníka (2. místo) a osmě (1. místo).
Mistrovstvím Evropy pro Elišku hezky skončila letní veslařská sezóna a teď ji čeká ta méně příjemná část roku – zimní příprava. Na konci listopadu se zúčastní testování o zařazení do Sportovního centra mládeže a na příští sezónu má v plánu znovu, a snad úspěšně, reprezentovat Českou republiku v juniorském veslování.

Blahopřejeme!