Přeskočit na obsah

3.B po stopách Jana Palacha

Ve čtvrtek 26. ledna jsme se po obědě vydali společně s paní profesorkou Petrželkovou a panem profesorem Hlaváčem na vlakové nádraží v Uherském Hradišti. Krátce po jedné hodině jsme vyrazili směr Praha hlavní nádraží. I když cesta trvala necelé čtyři hodiny, ani chvíli jsme se nenudili. Po příjezdu jsme se dopravili metrem na náměstí I. P. Pavlova, kde se nacházel náš hotel Legie. Jakmile jsme se ubytovali, měli jsme hodinku na večeři a přípravu do divadla. V půl osmé už jsme seděli celí natěšení v Divadle V Řeznické. Pan profesor vybral představení Falešná nota na téma holocaustu v dramatickém textu francouzské provenience. Role obsadili pouze dva herci – Pavel Rímský a Martin Finge, kteří předvedli dechberoucí výkon, na který jen tak nezapomeneme.

V pátek jsme se hned po snídani přesunuli přeplněnou tramvají na Masarykovo nádraží a vlakem dojeli do Všetat – rodné obce Jana Palacha. Zde nás čekala návštěva jeho domu a muzea. Po úvodním výkladu pana profesora a zhlédnutí filmu jsme si prohlédli dochované dokumenty a prošli zajímavě upravený rodný dům. Symbolika „hrany zla“ vetknuté do domu a rodiny Palachových na nás silně zapůsobila. V poledne jsme vyrazili zpět do Prahy a v chladném a ponurém lednovém dni sledovali Palachovu cestu až k Národnímu muzeu, kde se zapálil. Díky podrobnému výkladu pana profesora Hlaváče jsme se dozvěděli spoustu informací a souvislostí. Většině z nás běželo hlavou, co asi prožíval člověk podobného věku jako my, odhodlaný k tak odvážnému činu. Putování jsme zakončili u domu v Legerově ulici, kde Jan Palach zemřel. Potom jsme měli hodinu a půl rozchod na oběd, ve čtyři hodiny jsme si vyzvedli na hotelu zavazadla a pak už jsme jen pěšky přešli na hlavní nádraží, nasedli do vlaku a vydali se zpět do Uherského Hradiště.

Na závěr ještě jednou musíme poděkovat paní profesorce a panu profesorovi za perfektní organizaci a obohacení našich dějepisných znalostí. Celou exkurzi jsme si velmi užili a těšíme se na další návštěvu Prahy příští školní rok.

Za studenty 3.B Petr Fianta